Новини

Літургія у 4-ту неділю Великого посту
29 Бер
Літургія у 4-ту неділю Великого посту

29 березня 2020 року, у неділю 4-ту Великого посту, преподобного Іоана Ліствичника, була звершена Божественна літургія святителя Василія Великого в кафедральному соборі Різдва Христового м.Володимир-Волинський.
    З благословення Преосвященого єпископа Матфея літургію очолив прот. Юрій Пилипець у співслужінні: благочинного собору прот. Ігоря Бігуна, ключара собору прот. Миколи Удуда та інших.

Читати повністю
Архієрейське богослужіння у поминальну суботу 4-го тижня Великого посту
28 Бер
Архієрейське богослужіння у поминальну суботу 4-го тижня Великого посту

28 березня 2020 року, у поминальну суботу 4-го тижня Великого посту, Преосвященний Матфей, єпископ Володимир-Волинський і Турійський звершив Божественну літургію Святителя Іоана Золотоустого в кафедральному соборі Різдва Христового м.Володимир-Волинський.
    Його Преосвященству співслужили: благочинний собору прот. Ігор Бігун, ключар собору прот. Микола Удуд, прот. Юрій Пилипець та інші.
    По завершенні літургії була відслужена панахида.

Читати повністю
Вітання протоієрею Юрію Пилипцю
26 Бер
Вітання протоієрею Юрію Пилипцю

26 березня, святкує свій День народження директор недільної школи, клірик кафедрального собору Різдва Христового протоієрей Юрій Пилипець.
  З цієї нагоди Преосвященний єпископ Матфей, єпархіальне управління Володимир-Волинської єпархії, духовенство собору вітають отця Юрія.
Нехай Всемилостивий Господь наш Ісус Христос, за молитвами Вашого небесного покровителя, завжди укріпляє Ваші душевні та тілесні сили і дарує невичерпну наснагу для подальшого плідного служіння у Винограднику Христовому.
МНОГІЇ І БЛАГІЇ ЛІТА !!!
 
    У цей день, керуючий єпархією владика Матфей за своїм поданням, від імені Предстоятеля Блаженнійшого Епіфанія Митрополита Київського і всієї України вручив прот. Юрію Орден Святого Рівноапостольного князя Володимира III ступеня.

Читати повністю
Повідомлення про рішення Священного Синоду
24 Бер
Повідомлення про рішення Священного Синоду

24 березня 2020 року шляхом дистанційного спілкування (телеконференції) Священний Синод Православної Церкви України під головуванням Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія, беручи до уваги рішення органів державної влади та місцевого самоврядування щодо посилення обмежень свободи пересування та свободи зібрань, обговорив актуальну ситуацію та ухвалив низку рішень:

 

МАЛИ МІРКУВАННЯ:

Про додаткові заходи у зв’язку з триваючою пандемією особливо небезпечної коронавірусної хвороби (COVID-19), впровадженням державою, органами влади та місцевого самоврядування в Україні нових посилених обмежень свободи зібрань, пересування, істотного обмеження чи припинення перевезень громадським транспортом та інших карантинних обмежень.

ДОВІДКА:

Протягом часу від попереднього засідання Священного Синоду (17 березня 2020 р.) у зв’язку з триваючою пандемією особливо небезпечної коронавірусної хвороби (COVID-19) державою, органами влади та місцевого самоврядування в Україні були впроваджені низка нових обмежень свободи зібрань, пересування, в тому числі громадським транспортом, та інших карантинних обмежень.

Посилені обмеження було запроваджено також в низці країн, де діють Помісні Православні Церкви (Вселенський Патріархат, Олександрійський Патріархат, Антіохійський Патріархат, Єрусалимський Патріархат, Румунський Патріархат, Церква Кіпру, Церква Греції та інші), які у відповідь ухвалили рішення щодо діяльності Церкви у особливих умовах, зокрема щодо способу проведення богослужінь.

УХВАЛИЛИ:

1. Церква піклується про всіх своїх дітей, про їхнє духовне та фізичне здоров’я. Враховуючи загальні обмеження, тягар яких несе весь український народ, зокрема істотні обмеження у свободі пересування та зібрань, Церква теж приймає на себе спільний тягар, бажаючи бути для суспільства прикладом доброго та відповідального ставлення, діяльного вияву любові до ближніх, аскетичного подвигу самообмеження.

Разом з тим Церква, зокрема ієрархи та духовенство, несуть відповідальність перед Богом за виконання свого служіння у справі спасіння людей від рабства злу та вічної смерті, постійно перебувають у боротьбі з ураженням людини гріхами, подають духовне лікування людині у цілості її природи, зокрема через молитву і Таїнства.

Враховуючи все зазначене, беручи до уваги рішення органів державної влади та місцевого самоврядування щодо посилення обмежень свободи пересування та свободи зібрань, на час дії цих посилених обмежень роз’яснити, що п. 3 «Практичних настанов для єпископату, духовенства і вірних у зв’язку з оголошеною пандемією особливо небезпечної коронавірусної хвороби (COVID-19)» (затверджених Священним Синодом 17 березня 2020 р.) дозволяє проведення богослужінь у храмах самими лише священнослужителями та церковнослужителями і співаками, без особистої присутності мирян. Під час проведення таких богослужінь миряни повинні долучатися до спільної молитви, використовуючи можливості віддаленого зв’язку.

2. Наполягати перед державною владою та органами місцевого самоврядування на тому, що богослужіння і молитва, діяльність священнослужителів та церковнослужителів не можуть бути повністю зупинені, храми повинні залишатися доступними для особистого відвідування віруючими, з дотриманням норм карантину, підвищеної санітарної безпеки та «соціальної дистанції». У разі запровадження спеціальних дозволів на пересування наполягати на наданні таких дозволів священнослужителям та церковнослужителям для виконання ними своїх релігійних обов’язків.

3. Доповнити «Практичні настанови для єпископату, духовенства і вірних у зв’язку з оголошеною пандемією особливо небезпечної коронавірусної хвороби (COVID-19)»(затверджені Священним Синодом 17 березня 2020 р.) наступними пунктами:

– п. 3 доповнити абзацом третім: «На час запровадження державою, органами влади та місцевого самоврядування особливих посилених обмежень свободи пересування та свободи зібрань, протягом дії цих посилених обмежень надається тимчасовий дозвіл проводити  богослужіння у храмах самим лише священнослужителям та церковнослужителям і співакам, без особистої присутності мирян. Під час проведення таких богослужінь миряни повинні долучатися до спільної молитви, використовуючи можливості віддаленого зв’язку (медіатрансляції)».

– «13. Оскільки віруючі-миряни тимчасово обмежені у можливості фізично брати участь у церковних службах, їм рекомендується організувати в своїх оселях молитовний куточок з іконами, Священним Писанням (Біблією), молитовним світильником (лампадою) або свічкою, молитовником, приділяти більшу увагу особистій молитві ранком, ввечері та протягом дня, читанню духовно-повчальних книг, настанов та проповідей (в тому числі розміщених на сторінках у мережі).

Віряни заохочуються до читання Священного Писання, насамперед Євангелія, молитовного читання Псалтиря, акафістів до Пресвятої Богородиці, святого Великомученика і Цілителя Пантелеймона та інших святих, з частим піднесенням Молитви під час пошесті згубної (епідемії), затвердженої Священним Синодом. Бажаючі заохочуються підносити щодня одночасну молитву о 21 годині вечора за київським часом.

14.На прохання віруючих священик відвідує їх вдома для духовних бесід, Сповіді та Причастя, вживаючи належні заходи.

Сповідь і Причастя для хворих віруючих в лікарні здійснюються відповідно до правил лікарні. У разі заборони особистого спілкування священик може провести духовну розмову та помолитися за здоров’я хворого, використовуючи засоби зв’язку, покладаючи надію на милосердя Боже.

При звершенні в оселях Таїнств Сповіді та Причастя слід додержуватися наступних заходів: при вході священик має використовувати одноразове взуття (бахіли) та санітарну маску, мити руки з милом і водою, використовувати дезінфікуючий засіб. Требник, епітрахіль, хрест і літургійний набір для Причастя хворих слід підтримувати у санітарній чистості.

15. Священнослужителі та церковнослужителі, які виявляють симптоми коронавірусної хвороби (COVID-19) або вступають в контакт з людиною, у якої діагностовано ураження коронавірусом, повідомляють про це своє духовне керівництво (настоятеля, благочинного, єпархіального архієрея), а також органи охорони здоров’я і слідують встановленим процедурам (самоізоляція, карантин, тощо).»


Читати повністю
Православна Церква України оголошує Днем загальної молитви і посту
23 Бер
Православна Церква України оголошує Днем загальної молитви і посту

25 березня Православна Церква України оголошує Днем загальної молитви і посту за Україну. Долучаючись до заклику Всеукраїнської ради Церков і релігійних організацій, ми поділяємо крайню стурбованість та усвідомлюємо всю складність нинішньої ситуації. Тож закликаємо усіх вірян, у кожному куточку України, в цей день, залишаючись кожен у місці свого перебування, приєднатися до подвигу посту (для тих, кому дозволяє стан здоров’я) та спільної молитви, щоби єдиними вустами попросити у Господа захисту від цієї згубної хвороби, допомоги у боротьбі з пандемією, а також помолитися за медичних працівників та всіх, хто жертовно служить ближнім.

Пережити цей час скорботи й випробувань допоможе нам щира молитва. З нею в серці закликаємо усіх усвідомлено прийняти подвиг самообмеження, берегти найцінніший дар життя, турбуючись про захист рідних і ближніх. Віримо, що з Божою допомогою виклик, що постав перед усіма нами, буде подоланий, зокрема і завдяки особистій відповідальності кожного щодо дотримання рекомендацій та вимог карантину. Піклуймося один про одного, пам’ятаючи настанову Священного Писання: «Носіть тягарі один одного і так здійсните закон Христа» (Гал. 6: 2).

Читати повністю
Архієрейське богослужіння у Неділю третю Великого посту, Хрестопоклонну
22 Бер
Архієрейське богослужіння у Неділю третю Великого посту, Хрестопоклонну

22 березня 2020 року, у неділю третю Великого посту, Хрестопоклонну, Преосвященний Матфей, єпископ Володимир-Волинський і Турійський звершив Божественну літургію святителя Василія Великого в кафедральному соборі Різдва Христового м.Володимир-Волинський.
  Його Преосвященству співслужили: благочинний собору прот. Ігор Бігун, ключар собору прот. Микола Удуд, клірик Переяслав-Вишневської єпархії прот. Віктор Мартиненко та інші.
За богослужінням були піднесені молитви під час пошесті згубної (епідемії) прийняту на синоді, за здоров’я осіб зі слабким здоров'ям; за одужання тих, які уражені коронавірусом; за працівників сфери охорони здоров’я, які найбільше ризикують своїм життям заради безпеки і здоров’я українського суспільства.
Після заамвонної молитви владика Матфей виголосив повчальну проповідь в якій розповів про значення хреста Господнього в християнському світі та для чого у третю неділю Великого посту виноситься Чесне Древо на середину храму. Також архієрей нагололосив, що сьогодні у час коли людство переживає велику небезпеку коронавірус ми повинні усилити свої молитви до Бога, не впадати у відчай і паніку, а уповати на милість Нашого Творця, який тільки один може нас спасти.
  А також закликав виконувати усі санітарні норми, які нам пропонують.
По завершенні літургії під спів «Хресту Твоєму поклоняємось, Владико…» архієрей разом з духовенством та парафіянами поклонився Чесному Древу Животворчого Хреста Господнього.

Читати повністю
Розпорядження Преосвященного Матфея єпископа Володимир-Волинского і Турійського до духовенства та вірних Володимир-Волинської єпархії
20 Бер
Розпорядження Преосвященного Матфея єпископа Володимир-Волинского і Турійського до духовенства та вірних Володимир-Волинської єпархії  Дорогі отці, брати та сестри!
У ці дні святої Чотиридесятниці днів Святого Великого посту, з великим сумом констатуєм факт, що перед людством виникла велика загроза про яку чуємо з усіх засобів масової інформації таке нашестя, що називається коронавірус.
  Він безпощадно забирає життя людей віруючих і не віруючих, багатих і бідних ,не зважаючи ні на стать ні на статус.
  На превеликий жаль, цей вірус поширився і на нашу державу Україну.
  У боротьбі з цією загрозою Кабінет Міністрів України від 12 березня запровадив карантин по усій Україні.
  Я,як архієрей Володимир-Волинської кафедри закликаю свою паству,
  як свідомих християн, людей, які вірять у Бога не впадати у страх і паніку, а уповати на милість Божу, усилити свої молитви до нашого Отця Небесного, Його Матері, усіх святих, щоб простив Господь наші гріхи і захистив свій народ від цієї згубної хвороби.
  З історії ми знаємо, що людство переживало чимало епідемій й пандемій,але Церква Христова завжди підтримувала людей, закликала до молитви і покаяння і Бог спасав їх.
  Ми віримо,що і сьогодні Господь збереже нас.
  17 березня Священний Синод Православної Церкви України видав Практичні настанови для єпископату, духовенства і вірних Православної Церкви України у зв’язку з оголошеною пандемією особливо небезпечної коронавірусної хвороби (COVID-19) цим засвідчивши,що Церква стає на захист своїх вірних.
  Тому наголошую про те, щоби духовенство й вірні моєї єпархії посилили молитви (в тому числі молитву під час пошесті згубної (епідемії) прийняту на синоді, за здоров’я осіб зі слабким здоров'ям; за одужання тих, які уражені коронавірусом; за працівників сфери охорони здоров’я, які найбільше ризикують своїм життям заради безпеки і здоров’я українського суспільства, а також
з відповідальністю віднеслись до приписів Священного Синоду, а саме:

1. Враховувати та виконувати законні приписи, розпорядження та карантинні обмеження, які впроваджуються державою, органами місцевого самоврядування та органами охорони здоров’я, не допускати як ігнорування реальної небезпеки, так і проявів паніки.
2. Сприймати викликані поширенням хвороби зміни та обмеження як аскетичний подвиг стриманості та самообмеження від спілкування (затвору), сутність яких співпадає із метою та практикою посту, пам’ятаючи слова Спасителя: «Коли молишся, увійди до кімнати твоєї і, зачинивши двері твої, помолись Отцю твоєму, Який у таїні, і Отець твій, який бачить таємне, воздасть тобі явно» (Мф. 6:6).
3. Як тимчасовий надзвичайний захід, виявляючи турботу про вірних, в залежності від обмежень, які вводяться органами державної влади та місцевого самоврядування, зокрема на пересування та на роботу громадського транспорту, обмежень щодо можливої кількості одночасного зібрання певної кількості осіб (на 17.03.2020 р. – не більше 10 осіб) – припиняти проведення богослужінь у храмах чи змінювати порядок так, щоби в них брало участь не більше ніж обмежене число осіб.
Божественні літургії проводити за присутності визначеної обмеженням кількості осіб, просячи мирян залишатися вдома, долучаючись до спільної молитви через засоби відеотрансляції. Бажаючі сповідатися і причаститися можуть це зробити протягом цілого дня, при дотриманні умов приготування. Пастирям у кожному конкретному випадку виявляти належну розсудливість.
1. Протягом дня храми мають бути відкритими для особистого відвідування і молитви, спілкування зі священнослужителями при додержанні загальних правил. Посилити заходи протиепідемічної безпеки у храмах, використовувати засоби дезінфекції, зокрема для підтримання чистоти ікон та інших святинь.
2. На час пандемії достатнім виявом шанування святинь (Хреста, ікон, святих мощей) є поклоніння/поклон перед ними, без цілування; зазначене також застосовується до особистих вітань та вияву пошани між членами Церкви, зокрема між священнослужителями і мирянами під час подання благословення. При поданні благословення Хрестом – достатньо здійснити осінення ним, без цілування.
3. Тимчасово не переносити святині (святі мощі, шановані ікони) з місць їхнього постійного збереження, не організовувати паломництва.
4. Як тимчасовий надзвичайний захід дозволяється здійснювати причастя вірних Тіла і Крові Христових у той самий спосіб, як це здійснюється священнослужителями під час Літургії Ранішеосвячених Дарів, а саме: приготовлені часточки Тіла, на які лжицею покладено частину Крові (як це робиться при приготуванні запасних Дарів) подавати з дискоса в руки (або лжицею не торкаючись уст) причаснику. При цьому слід уважно роз’яснити обов’язок причасників ретельно спожити Дари. Для обтирання губ використовувати одноразові серветки, які потім спалити у чистому місці. Використовувати для запивки після прийняття Причастя одноразовий посуд або споживати лише антидор.
Церква незмінно зберігає особливе ставлення до Євхаристії, Причастя Тіла і Крові Христових, як до Таїнства, що подається «на зцілення душі і тіла», а не як до споживання їжі (1 Коринфянам 11:20-30). Використання для причастя мирян того ж способу, що і для священнослужителів, продиктоване турботою про немічних у вірі (Рим. 14:1-13) та про те, щоби Таїнство і Церква не піддавалися безпідставній ганьбі від зовнішніх.
1. Дозволити подавати Причастя запасними Дарами всім, хто звертається про це, у будь-який час, як це робиться щодо хворих і у смертельній небезпеці.
2. При здійсненні Таїнства Сповіді, турбуючись про ближніх та щоби не давати приводу для спокуси, максимально дотримуватися загальних правил щодо «соціальної дистанції» та вищевикладених настанов та допускати практику загальної сповіді.
3. Враховуючи введені обмеження на можливість одночасних зібрань, не проводити загальних Соборувань, але подавати це Таїнство індивідуально особливо потребуючим у відповідності з його сенсом та традицією.
4. Таїнство Хрещення і чин похорону здійснювати з дотриманням загальних обмежень щодо числа присутніх.
5. При наявності можливості та погодних умов дозволяється звершення богослужінь під відкритим небом, біля храмів, при дотриманні правил щодо числа одночасно присутніх та «соціальної дистанції».

Читати повністю
Чин загальної сповіді
20 Бер
Чин загальної сповіді

Згідно з настановами, прийнятими Священним Синодом у зв’язку з пандемією коронавірусної хвороби (COVID-19), при здійсненні Таїнства Сповіді, турбуючись про ближніх та щоб не давати приводу для спокуси, варто максимально дотримуватися загальних правил щодо «соціальної дистанції» і допускати практику загальної сповіді, чин якої подається нижче.

 

Священник: Благословенний Бог наш завжди, нині, і повсякчас і на віки віків.

Чтець: Амінь. Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Царю небесний, Утішителю, Душе істини, що всюди єси і все наповняєш, Скарбе добра і життя Подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, Блаже, душі наші.

Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй нас. (тричі)

Слава Отцю і Сину, і Святому Духові нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Пресвятая Тройце, помилуй нас; Господи, очисти гріхи наші; Владико, прости беззаконня наші; Святий, зглянься і зціли немочі наші, імені Твого ради.

Господи, помилуй. (тричі)

Слава Отцю і Сину, і Святому Духові нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє; нехай прийде Царство Твоє; нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого.

Священник: Бо Твоє є Царство і сила, і слава Отця, і Сина, і Святого Духа нині, і повсякчас, і на віки віків.

Чтець: Амінь.

Прийдіть, поклонімось Цареві нашому, Богу.

Прийдіть, поклонімось і припадім до Христа, Царя нашого, Бога.

Прийдіть, поклонімось і припадім до Самого Христа, Царя і Бога нашого.

Псалом 50

Помилуй мене, Боже, з великої милості Твоєї і з великого милосердя Твого прости провини мої. Особливо омий мене від беззаконня мого і від гріха мого очисти мене. Бо беззаконня моє я знаю і гріх мій повсякчас переді мною. Проти Тебе Єдиного я згрішив і лукаве перед Тобою вчинив, отже праведний Ти у слові Твоїм і справедливий Ти у присуді Твоїм. Ось бо в беззаконні зачатий я і в гріхах породила мене мати моя. Бо Ти істину полюбив єси, невідоме й таємне мудрості Твоєї явив ти мені. Окропи мене іссопом — і очищуся, омий мене — і стану біліший від снігу. Дай мені почути радість і веселість — і зрадіють кості мої упокорені. Відверни лице Твоє від гріхів моїх і прости всі беззаконня мої. Серце чисте створи в мені, Боже, і Духа праведного віднови в нутрі моїм. Не відкинь мене від лиця Твого і Духа Твого Святого не відніми від мене. Поверни мені радість спасіння Твого і Духом могутнім укріпи мене. Навчатиму беззаконників доріг Твоїх, і нечестиві навернуться до Тебе. Визволи мене від вини кривавої, Боже, Боже спасіння мого, зрадіє язик мій правді Твоїй. Господи, уста мої відкриєш — і язик мій радісно славитиме правду Твою. Бо коли б Ти жертви забажав, приніс би я: всепаління Ти не бажаєш. Жертва Богові — дух упокорений, серцем скорботним і смиренним ти не погордуєш. Ублажи, Господи, благоволінням Твоїм Сіон і нехай збудуються стіни єрусалимські. Тоді буде угодна Тобі жертва правди, приношення і всепаління, тоді покладуть на Жертовник Твій тельців.

Покаянні тропарі, глас 6

Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо, жодного оправдання не маючи, ми грішні Тобі, як Владиці, цю молитву приносимо: помилуй нас.

Слава Отцю і Сину, і Святому Духові.

Господи, помилуй нас, бо на Тебе ми надіємось: не прогнівайся дуже на нас і не пам’ятай беззаконь наших, але зглянься і нині, як Милосердний, і визволи нас від ворогів наших. Бо Ти Бог наш, а ми люди Твої, всі творіння рук Твоїх і ім’я Твоє призиваємо.

І нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Милосердя двері відкрий нам, благословенна Богородице, щоб ми на Тебе надіючись не загинули, а від усякого лиха Тобою визволилися, бо Ти єси спасіння роду християнського.

Господи, помилуй (40 разів).

Священник: Господу помолимось.

Співці: Господи, помилуй.

Священник: Боже, Спасителю наш, Ти через пророка Твого Нафана дарував відпущення Давидові, що у гріхах покаявся, і прийняв молитву покаянну Манасії. Сам і рабів Твоїх, що каються у гріхах, які вчинили, прийми зі звичайним Твоїм чоловіколюбством, прощаючи їм все, що вчинили, відпускаючи неправди і прощаючи беззаконня. Бо Ти ж, Господи, сказав: не бажаю Я смерті грішника, але нехай він покається і буде живий, і сім разів по сімдесят відпустяться гріхи його. Бо як велич Твоя незрівнянна, так і милість Твоя безмірна. Бо коли на беззаконня зважатимеш, хто устоїть?

Бо Ти єси Бог тих, що каються і Тобі славу возсилаємо, Отцю і Сину, і Святому Духові нині і повсякчас, і навіки віків.

Співці: Амінь.

Священник звертаючись до людей промовляє: Ось чада, Христос невидимо стоїть, приймаючи сповідь вашу, не соромтеся, не бійтеся, не приховуйте нічого від мене, але щиро скажіть все, що вчинили ви, щоб прийняти прощення від Господа нашого Ісуса Христа. Ось і ікона Його перед нами, а я тільки свідок, щоб свідчити перед Ним про все, що ви скажете мені, а якщо затаїте щось від мене, подвійний гріх матимете. Отже подумайте, бо ви прийшли на лікування, щоб не відійти вам незціленими.

Співці: Амінь.

Священник: Господу помолимось.

Співці: Господи, помилуй.

Священник: Господи Боже спасіння рабів Твоїх, Милостивий, і Щедрий, і Довготерпеливий, що вболіваєш через злобу нашу, Ти не хочеш смерті грішника, але щоб він навернувся і живим був. Самі нині змилуйся над рабами Твоїми, покажи їм взірець покаяння, дай прощення і відпущення гріхів, прощаючи їм всякий гріх вільний і невільний. Примири і з’єднай їх зі святою Твоєю Церквою через Ісуса Христа, Господа нашого, що з Ним Тобі належить держава і велич нині і повсякчас, і навіки віків.

Співці: Амінь.

Далі священник читає загальне сповідання гріхів:

Сповідую перед Тобою, господи Боже наш, перед Святим Твоїм Хрестом і Євангелієм, і перед тобою, отче духовний, всі мої гріхи, які вчинив словом, ділом, думкою і всіма моїми почуттями.

Согрішив я перед Тобою, Господи, маловір’ям, гордістю, самолюбством, невдячністю за Твої добродійства і небесну милість до мене грішного.

Согрішив тим, що нарікав на життя, впадав у смуток і відчай, соромився проявити свою православну віру перед людьми, мало любив Бога і ближніх.

Согрішив тим, що вірив у різні прикмети, забобони й ворожбу, без міри їв та впивався, дбав більше про вигляд тіла, а не про те, щоб прикрасити свою душу добрими ділами.

Согрішив тим, що без пошани вимовляв ім’я Боже, неналежно ставився до святині: ікон і Таїнств церковних, не стримував свій язик від брудних слів, слухав і сам розказував грубі жарти, клявся, проклинав і даремно клявся іменем Божим.

Согрішив тим, що неділі і свята не проводив побожно, рідко приходив до храму Божого, спізнювався на богослужіння, неналежно хрестився, розсіяно та без уваги молився, пропускав раніше ранкові та вечірні молитви. Порушував або й зовсім не дотримувався святих постів, не готувався належно до Святого причастя.

Согрішив я нешанобливим ставленням до своїх батьків, не допомагав їм в потребі та не молився за них, був поганим зразком християнської віри для моїх ближніх.

Согрішив тим, що був грубим та неввічливим із своїми товаришами, зневажав, докоряв, насміхався, осуджував, не прощав, кривдив та сердив своїх ближніх.

Согрішив порушенням цнотливості, насолоджувався непристойними видовищами, блудними та гріховними думками і, можливо, через свою поведінку став спокусою для ближнього.

Согрішив тим, що крав, обманював, неправдою і хитрістю присвоював собі чуже, був жадібним, немилосердним, скупився дати пожертву на храм Божий, не допомагав іншим у людському горі.

Согрішив тим, що неправдиво свідчив на ближніх, вдавався до осудження та пліток, лукавив, говорив неправду, звеличував себе, підлещувався перед сильними та принижував слабкіших, зневажав честь та добре ім’я ближнього мого.

Согрішив тим, що був користолюбним, заздрісним і незадоволеним своїм матеріальним становищем, бажав мати земних благ більше, ніж має ближній мій.

Яке я не вчинив зло, яким гріхом лиш не згрішив, яке зло не уявив у своїй душі?

Каюсь у всьому із скрушеним серцем і молю милостивого Бога:

Полегши, відпусти, прости. Боже, провини наші вільні і невільні, які вчинили ми словом чи ділом, свідомо чи несвідомо, вдень чи вночі, розумом і думкою. Все нам прости, бо Ти Милосердний і Чоловіколюбець.

Знаю, що мало просто лише покаятися у своїх гріхах, отже обіцяю з Божою поміччю надалі утримуватися від повторення тих гріхів, які я сьогодні визнав і намагатимуся добрими вчинками загладити всі мої провини, в чому нехай допоможе мені Господь наш Ісус Христос, Пресвята Діва Марія, мій ангел-охоронитель і всі святі.

Прошу прощення у всіх, кого я чимось образив і прощаю всім, хто мене скривдив. А ти, отче духовний, будь мені свідком в цій моїй сповіді, прости мене грішного, розріши мене від гріхів моїх і помолись за мене раба Божого. Амінь.

Далі священник читає молитву відпущення: Господь і Бог наш Ісус Христос, благодаттю і щедротами Свого чоловіколюбства, нехай простить вам чада, всі гріхи ваші. І я, недостойний ієрей, владою Його, мені даною, прощаю і відпускаю вам усі гріхи ваші, в ім’я Отця і Сина, і Святого Духа. Амінь.

Священник: Премудрість. Пресвятая Богородице, спаси нас.

Співці: Достойно є, і це є істина, славити Тебе, Богородицю, Присноблаженну і Пренепорочну, і Матір Бога нашого. Чеснішу від Херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів, що без істління Бога Слово породила, сущу Богородицю, Тебе величаємо.

Священник: Слава Тобі, Христе Боже, надіє наша, слава Тобі.

Співці: Слава Отцю і Сину, і Святому Духові нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Господи, помилуй. (3 рази)

Блаженнійший Владико, благослови.

Священник: Христос, істинний Бог наш, молитвами Пречистої Своєї Матері, преподобних і богоносних отців наших і всіх святих помилує і спасе нас, бо Він Благий і Чоловіколюбець.

Співці: Амінь.

https://www.pomisna.info/uk/vsi-novyny/chyn-zagalnoyi-spovidi/


Читати повністю
Практичні настанови для єпископату, духовенства і вірних у зв’язку з оголошеною пандемією особливо небезпечної коронавірусної хвороби (COVID-19)
17 Бер
Практичні настанови для єпископату, духовенства і вірних у зв’язку з оголошеною пандемією особливо небезпечної коронавірусної хвороби (COVID-19)

Практичні настанови для єпископату, духовенства і вірних

Православної Церкви України у зв’язку з оголошеною пандемією

особливо небезпечної коронавірусної хвороби (COVID-19)

Нижче зазначені затверджені Священним Синодом настанови мають на меті:

– засвідчити турботу Церкви про всіх своїх дітей, як сильних, так і слабких у вірі, розділити з народом тягар вимушених обмежень, пам’ятаючи настанову Писання: «Носіть тягарі один одного і так здійсните закон Христа» (Гал. 6:2);

– сприяти тому, щоби в першу чергу найбільш уразлива перед загрозою хвороби частина суспільства, люди старшого і похилого віку, залишалися в час згубної пошесті вдома, у найбільш безпечних умовах, бо ми покладаємо всю надію на милосердя і допомогу Господню, але пам’ятаємо і застереження: «не спокушай Господа Бога твого» (Лк. 4:12);

– засвідчити, що прийняті нами обмеження щодо порядку звершення богослужінь та інші зміни і обмеження в церковному житті є проявом сили нашої віри, а не її слабкості, за прикладом сотника, який сказав: «Господи, … самого себе не вважаю я достойним прийти до Тебе; але скажи тільки слово, і одужає слуга мій», за що удостоївся слів Спасителя: «кажу вам, що навіть в Ізраїлі Я не знайшов такої віри» (Лк. 7:2-10);

– остерегтися від гарячності у покладанні на свою віру, як це сталося з апостолом Петром, який спочатку пішов по водам, а потім став тонути (Мф. 14:23-32), обіцяв, що залишиться зі Спасителем, якщо навіть усі полишать Його, а потім тричі відрікся від Нього (Мф. 26:33-35,75);

– «не дати приводу тим, хто шукає приводу» (2 Кор 11:12), бо Писання закликає: «бережіться, щоби ця свобода ваша не стала спокусою для немічних» (1 Кор. 8:9)

 1. Враховувати та виконувати законні приписи, розпорядження та карантинні обмеження, які впроваджуються державою, органами місцевого самоврядування та органами охорони здоров’я, не допускати як ігнорування реальної небезпеки, так і проявів паніки.
 2. Сприймати викликані поширенням хвороби зміни та обмеження як аскетичний подвиг стриманості та самообмеження від спілкування (затвору), сутність яких співпадає із метою та практикою посту, пам’ятаючи слова Спасителя: «Коли молишся, увійди до кімнати твоєї і, зачинивши двері твої, помолись Отцю твоєму, Який у таїні, і Отець твій, який бачить таємне, воздасть тобі явно» (Мф. 6:6).
 3. Як тимчасовий надзвичайний захід, виявляючи турботу про вірних, в залежності від обмежень, які вводяться органами державної влади та місцевого самоврядування, зокрема на пересування та на роботу громадського транспорту, обмежень щодо можливої кількості одночасного зібрання певної кількості осіб (на 17.03.2020 р. – не більше 10 осіб) – припиняти проведення богослужінь у храмах чи змінювати порядок так, щоби в них брало участь не більше ніж обмежене число осіб.

Божественні літургії проводити за присутності визначеної обмеженням кількості осіб, просячи мирян залишатися вдома, долучаючись до спільної молитви через засоби відеотрансляції. Бажаючі сповідатися і причаститися можуть це зробити протягом цілого дня, при дотриманні умов приготування. Пастирям у кожному конкретному випадку виявляти належну розсудливість.

 1. Протягом дня храми мають бути відкритими для особистого відвідування і молитви, спілкування зі священнослужителями при додержанні загальних правил. Посилити заходи протиепідемічної безпеки у храмах, використовувати засоби дезінфекції, зокрема для підтримання чистоти ікон та інших святинь.
 2. На час пандемії достатнім виявом шанування святинь (Хреста, ікон, святих мощей) є поклоніння/поклон перед ними, без цілування; зазначене також застосовується до особистих вітань та вияву пошани між членами Церкви, зокрема між священнослужителями і мирянами під час подання благословення. При поданні благословення Хрестом – достатньо здійснити осінення ним, без цілування.
 3. Тимчасово не переносити святині (святі мощі, шановані ікони) з місць їхнього постійного збереження, не організовувати паломництва.
 4. Як тимчасовий надзвичайний захід дозволяється здійснювати причастя вірних Тіла і Крові Христових у той самий спосіб, як це здійснюється священнослужителями під час Літургії Ранішеосвячених Дарів, а саме: приготовлені часточки Тіла, на які лжицею покладено частину Крові (як це робиться при приготуванні запасних Дарів) подавати з дискоса в руки (або лжицею не торкаючись уст) причаснику. При цьому слід уважно роз’яснити обов’язок причасників ретельно спожити Дари. Для обтирання губ використовувати одноразові серветки, які потім спалити у чистому місці. Використовувати для запивки після прийняття Причастя одноразовий посуд або споживати лише антидор.

Церква незмінно зберігає особливе ставлення до Євхаристії, Причастя Тіла і Крові Христових, як до Таїнства, що подається «на зцілення душі і тіла», а не як до споживання їжі (1 Коринфянам 11:20-30). Використання для причастя мирян того ж способу, що і для священнослужителів, продиктоване турботою про немічних у вірі (Рим. 14:1-13) та про те, щоби Таїнство і Церква не піддавалися безпідставній ганьбі від зовнішніх.

 1. Дозволити подавати Причастя запасними Дарами всім, хто звертається про це, у будь-який час, як це робиться щодо хворих і у смертельній небезпеці.
 2. При здійсненні Таїнства Сповіді, турбуючись про ближніх та щоби не давати приводу для спокуси, максимально дотримуватися загальних правил щодо «соціальної дистанції» та вищевикладених настанов та допускати практику загальної сповіді.
 3. Враховуючи введені обмеження на можливість одночасних зібрань, не проводити загальних Соборувань, але подавати це Таїнство індивідуально особливо потребуючим у відповідності з його сенсом та традицією.
 4. Таїнство Хрещення і чин похорону здійснювати з дотриманням загальних обмежень щодо числа присутніх.
 5. При наявності можливості та погодних умов дозволяється звершення богослужінь під відкритим небом, біля храмів, при дотриманні правил щодо числа одночасно присутніх та «соціальної дистанції».

Ці настанови можуть змінюватися і доповнюватися з огляду на розвиток ситуації, адже як навчив нас Сам Господь: «субота для людини, а не людина для суботи» (Мк. 2:27).

 https://www.pomisna.info/uk/document-post/praktychni-nastanovy-dlya-yepyskopatu-duhovenstva-i-virnyh...
Читати повністю
Молитва під час пошесті згубної (епідемії)
17 Бер
Молитва під час пошесті згубної (епідемії)

Господи, Боже наш, багатий милосердям і милістю, що Своїм мудрим Провидінням керуєш нашим життям, вислухай нашу молитву, прийми покаяння за гріхи наші, припини пошесть згубну, яка спіткала нас, як Ти і раніше припиняв згубні пошесті серед людей.

Милосердний Спасителю, захисти здоров’я тих, хто на Тебе уповає. Лікарю душ і тіл наших, дай одужання тим, що хворіють, і підведи їх з ложа недуги та страждань. Благослови, Господи, укріпи і захисти Своєю благодаттю усіх тих, хто з благодійністю і жертовністю піклується про хворих вдома чи в лікарнях. Визволи людей в нашому місті (селі, монастирі), в нашій країні і по всьому світу від пошесті згубної, від хвороб і страждань та навчи нас цінувати життя і здоров’я як Твої дари. Дай нам, Боже, Твій мир і наповни наші серця непохитною вірою в Твій захист, надією на Твою підтримку і любов’ю до Тебе і наших ближніх.

Твоє бо є щоб милувати і спасати нас, Боже наш, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духу, нині і повсякчас і навіки віків. Амінь.


Читати повністю