Святині

Кафедральний Собор Різдва Христового

(раніше Костел Розіслання Апостолів)

1718 року волинська каштелянка Ядвіга Загоровська спроваджує до міста місію єзуїтів. 

1755 року слонімський староста Гнат Садовський закладає єзуїтський костел, будівництво якого тривало 15 років. Проект костелу належить єзуїтському архітектору Міхалу Радзимінському (за іншими джерелами — Павлу Гіжицькому). 

У 1762 році місія отримала статус монастиря. 

У 1770 році костел було освячено.

У 1773 році папа Климент XIV видав бреве Dominus ac Redemptor, яким скасував орден єзуїтів, а всі заклади ордену на території Польщі i Росії зачинив. 

У 1782 році Едукаційна комісія Речі Посполитої передала костел та монастир уніатському ордену василіян, а в 1840 році внаслідок переведення ордену у православ'я, монастир став православним (чоловічим). Інтер'єр храму перебудовується під потреби православної церкви. 

З 1891 року храм був резиденцією володимирських православних єпископів. 

У 1921 році після приєднання Волині до Польщі костел знову передають римо-католицький церкві. Костел стає парафіяльним. У той період був зроблений ремонт, що мав на меті відновлення первісного вигляду храму, були відновлені, зокрема, круглі віконні отвори південної бічної стіни костелу. 

Римо-католицька парафія у костелі діяла до 1945 року. Під час Другої світової війни вибухом бомби було пошкоджено північну ризницю та презбітерій. Після війни парафію було ліквідовано, а костел взято під охорону як пам'ятку архітектури. З 1983 року розпочато ремонтно-реставраційні роботи. У 1991 році храм передано православній громаді. Нині тут діє Кафедральний Собор Різдва Христового Української православної церкви Київського патріархату.

Синод УПЦ КП, що відбувся у Києві 22-23 січня 2017 року, вирішив утворити у складі Української Православної Церкви Київського Патріархату Володимир-Волинську єпархію, включивши до неї наступні райони Волинської області: Володимир-Волинський, Іваничівський, Локачинський, Любомльський, Турійський, Шацький.

Синод визначив, що до складу Волинської єпархії входять наступні райони Волинської області: Горохівський, Камінь-Каширський, Ківерцівський, Ковельський, Луцький, Любешівський, Маневицький, Ратнівський, Рожищенський, Старовижівський.

Керуючому Володимир-Волинською єпархією Синод призначив титул «Володимир-Волинський і Турійський».

Статут Управління Володимир-Волинської єпархії направили на реєстрацію до відповідних державних органів. Синод призначив Матфея (Шевчука), єпископа Володимир-Волинського, єпископом Володимир-Волинським і Турійським, звільнивши його від обов'язків вікарія Волинської єпархії. Про це йдеться у Журналах № 3-4 Синоду, які оприлюднила прес-служба Київської Патріархії.