09 Тра
09 травня 2017

Переполовення П’ятидесятниці

Преполовення П`ятидесятниці – це перехідне свято Православної Церкви, встановлене на середині шляху від Пасхи до П'ятидесятниці

Це  свято припадає на 25-й день після Світлого Христового Воскресіння і становить рівно половину періоду від свята Великодня до Дня Святої Трійці. Сама назва “Преполовення” якраз і вказує на цю календарну особливість.

Синаксар цього дня так пояснює появу празника: “У середу Розслабленого празнуємо празник Переполовення П’ятдесятниці задля почести двох великих празничних днів — Пасхи і П’ятдесятниці. Переполовення обидва ці празники з’єднює і сполучує”. Празник Переділення має восьмиденне попразденство до середи після неділі Самарянки.

Основу свята Переполовення Церква взяла з Євангелія від Іоана, де говориться, що Ісус Христос в половині свята Суккот (Кущів) «увійшов у храм і почав навчати» (Ін 7:14).

Ісус Христос говорив про Своє Боже посланництво та про таїнственну воду: “Моя наука не моя, – казав Христос, – а того, хто послав мене… Коли спраглий хтось, нехай прийде до мене і п’є! Хто вірує в мене, як Писання каже, то ріки води живої з нутра його потечуть!.. Так Він про Духа казав, що його мали прийняти ті, які увірували в Нього” (Ін 7:16, 37-39).

День Переполовення має на меті скріпити нашу віру у воскреслого Христа, заохотити до виконання Божих заповідей та приготувати до Господнього Вознесення і Зіслання Святого Духа.

День Переполовення – це давнє християнське свято. Про нього згадує у своїх повчаннях свт. Іоан Золотоуст. В V столітті Анатолій Константинопольський, в VII – преподобний Андрій Критський, в VIII – св. Іоан Дамаскін, в IX – преподобний Феофан Сповідник оспівали переполовення в духовних піснях, якими Церква нині вихваляє Господа серед Переполовення П’ятидесятниці.

Інформацію підготував: Протоієрей Василь Мельничук голова інформаційного відділу Володимир-Волинської єпархії.