21 Тра
21 травня 2017

Перенесення мощей Святителя Миколая з Мір Лікійських у м. Барі

22 травня православна церква вшановує перенесення мощей святителя i чудотворця Миколая з Мир Лiкiйських у м. Бар. Сталося це за таких обставин. На початку XI ст. варвари захопили Лікійське місто Мір, де був похований Св. Миколай, і спустошили його, вбиваючи їх мешканців, та творили свої жорстокості паплюження святих храмів, мощів, ікон і книг. Опоганення святинь обурювало християн. Особливо побоювалися за мощі святителя Миколая християни в Італії, тож вони вирішили врятувати їх.

Святитель явився уві сні пресвітеру італійського міста Бар і заповів йому перенести мощі до цього міста. Всі християни, які тут жили, зраділи дару Божому. Вони відправили знатних людей та священиків до міста Мір, віднайшли раку з мощами та перенесли її на корабель. При цьому серед тих, хто ніс раку та торкався її, багато зцілилося. 21 травня процесія прибула до Бару. Жителі міста урочисто зустрічали корабель: у руках вони тримали свічки та співали пісень. З радістю та великою пошаною прийняли вони мощі великого Божого Угодника і 22 травня перенесли  їх у церкву Св. Іоанна Предтечі.

Через три роки вдячні жителі міста Бар збудували чудовий кам’яний храм на честь Святого Миколая і встановили там золоту раку. При великій кількості людей урочисто було перенесено мощі Святого з церкви Іоанна Предтечі до новозбудованого храму і покладено у раку при вівтарі.

Вперше святкування перенесення мощей святителя Миколая було встановлене папою Урбаном II у XI столітті. Cвято зародилося на Заході, але прижилося в церковному календарі східних слов’ян, куди було внесено митрополитом Єфремом наприкінці XI ст. У Київській державі свято перенесення мощей святителя Миколая з міста Міри до Барі встановлене за часів Київського митрополита Іоанна ІІ і Київського князя Всеволода.

Тропар, глас 4
Настав день світлого торжества, і місто Бар радується, і з ним вселенна вся веселиться піснями і співами духовними. Сьогодні бо священне торжество перенесення чесних і многоцілющих мощей святителя й чудотворця Миколая, як сонце незаходиме, возсіяло світлосяйним промінням і відганяє темряву спокус і бід від тих, що з вірою взивають: “Спасай нас, як заступник наш великий, Миколаю”.

Інформацію підготував: Протоієрей Василь Мельничук голова інформаційного відділу Володимир-Волинської єпархії.